Pralnia w domu

Artykuł / Porady

Chyba każda Pani domu marzy o własnej pralni. Pomieszczenie te jest niezwykle użyteczne, a dodatkowo pozwala zaoszczędzić trochę wolnego czasu i sporo pieniędzy. W nowych domach jednorodzinnych możemy pozwolić sobie na pralnie w osobno wydzielonym pomieszczeniu gospodarczym. Stare budownictwo niestety posiada pralkę w łazience, rzadziej w kuchni. My podpowiadamy jak odpowiednio urządzić nasz kąt do prania.
Pralnia w osobnym pomieszczeniu to niezwykle praktyczne rozwiązanie. Odpowiednio wydzielona przestrzeń robocza pozwala nam uwolnić łazienkę od czynności gospodarczych, dzięki temu ta pozostaje strefą komfortu i relaksu. Pokój kąpielowy mija się z celem, jeśli stoi w nim pralka. W naszej pralni z wyjątkiem pralki i suszarki może stać również deska do prasowania.
Pralnia nie powinna znajdować się w piwnicy. Odpowiednie usytuowanie pozwoli osobie zajmującej się domem na szybkie rozniesienie prania, dzięki czemu zaoszczędzi swój czas oraz zdrowie. Idealnym pomieszczeniem wydaje się poddasze. Ważne by obok znajdowała się łazienka, garderoba bądź szafy tak by móc w każdej chwili roznieść wyprasowane ubrania na swoje miejsce. Inaczej jest, gdy mamy specjalnie zatrudnioną osobę do prania. Wtedy pomieszczenie to może stać jak najdalej na uboczu.
Jeżeli nie mamy miejsca na osobne pomieszczenie na pralnie, pralkę możemy zawsze ustawić w łazience. Jest to dobra opcja z racji tego, że łazienka jest wentylowana, a my mamy stały dostęp do umywalki. Pamiętajmy jednak, że wilgoć bardzo negatywnie wpływa na drzwi, zwłaszcza drewniane. Tam gdzie pierzemy i suszymy pranie zaleca się montaż drzwi stalowych.
W każdym pomieszczenie, w którym znajduje się pralka niezbędna jest sprawnie działająca wentylacja: kanał wentylacyjny wywiewny oraz kratka w drzwiach. Jeszcze lepiej jest, gdy w naszej pralni znajduje się okno, które można w każdej chwili otworzyć. Jeżeli mamy trochę więcej pieniędzy możemy zaopatrzyć się w czujnik wilgotności. Nie zapominajmy również, że czym cieplej tym nasze pranie szybciej się suszy. W pralni, więc nie może zabraknąć sprawnego ogrzewania.


Loading...
Loading...