Jak zadbać o ceramikę łazienkową

Artykuł / Porady

Utrzymanie czystości sanitariatów nie jest tylko i wyłącznie kwestią estetyki – bardzo ważny jest również aspekt higieny. Drobnoustroje i osady mogą zniszczyć zewnętrzną powłokę naszej ceramiki. By tego uniknąć niezbędna jest jej systematyczna konserwacja.
Ceramika jest niezwykle trwałym materiałem, a jej konserwacja nie wymaga od nas wiele trudu, grunt by była systematyczna. Warto wziąć też pod uwagę, że chemia, jaką używamy do czyszczenia w długofalowym procesie może uszkodzić naszą powłokę. Zarówno pastę do zębów, ślady kosmetyków do makijażu jak i zaschnięte mydło wyczyścimy wodą z płynem do mycia naczyń. Nalot powstały z twardej wody zejdzie po użyciu octu z dodatkiem sody oczyszczonej. Kamienia również pozbędziemy się za pomocą octu, w tym wypadku warto jednak nasączyć nim szmatkę i zostawić na jakiś czas.
Liczne badania dowiodły, że toaleta nie jest najbardziej zanieczyszczonym miejscem łazienki. Nie znaczy to oczywiście, że możemy zaprzestać dbania o higienę naszego bidetu czy deski sedesowej. Dwa razy w tygodniu niezbędne jest odkażenie muszli płynem antybakteryjnym. Warto szczególną uwagę zwrócić na krawędzie, bo to tam najczęściej osadza się kamień. Kupując odpowiednie detergenty wybierajmy te bez granulatu, gdyż mogą one porysować naszą nawierzchnię. Nawet uporczywy kamień zniknie po sodzie oczyszczonej. Już 150 gram proszku rozcieńczonego z wodą sprawi, że nasza toaleta znów zalśni blaskiem. W przypadku rdzy świetnie poradzi sobie woda z octem, który dodatkowo ma świetne właściwości odkażające.


Loading...
Loading...