Domowa sauna

Artykuł / Inspiracje

Większość z nas projektując swoje wymarzone cztery kąty marzy o własnej domowej saunie. Nic dziwnego, pomieszczenie tego typu jest nie tylko szalenie modne, wygodne oraz funkcjonalne – to również idealny sposób na poprawienie naszego zdrowia. Odpowiednio zaplanowana budowa Twojego małego, prywatnego SPA pozwoli Ci na wysoki komfort i relaks w przyszłości. Od czego zatem zacząć?
W gruncie rzeczy domowa sauna domowa nie zajmuje tak wiele miejsca – wystarczy już 1,5 metra kwadratowego wolnej powierzchni. Niestety, koszty takiego przedsięwzięcia pozostawiają wiele do życzenia. Na dzień dzisiejszy musimy liczyć się z wydatkiem rzędu siedmiu, a nawet ośmiu tysięcy. Do plusów możemy jednak dodać niezwykle szybki czas realizacji – prace montażowe nie powinny trwać więcej niż jeden dzień.
Większość projektów domów nie ma na swoim planie uwzględnionego pomieszczenia, jakim jest sauna. Szukając odpowiedniego miejsca powinniśmy, więc kierować się ułożeniem pokoi w naszym domu. Na saunę bez problemu możemy przeznaczyć jedną z sypialni. Warto by miała ona bezpośrednie wyjście na świeże powietrze: na balkon, taras bądź do ogrodu. Jeżeli nasza łazienka posiada znaczny metraż możemy przerobić ją na saunę, a wannę zastąpić kabiną kąpielową. W niektórych przypadkach idealnym miejscem będzie również odpowiednio urządzone poddasze.
Najważniejszym elementem projektowanej domowej sauny jest jej wentylacja. Niezwykle ważne jest zostawienie kilku centymetrów wolnego między ścianami sauny, a pomieszczenia. Ułatwi to cyrkulację powietrza, dzięki czemu unikniemy zawilgoceniu powietrza oraz przegrzewania się niektórych elementów sauny.
Zarówno sauna tradycyjna, jak i parowa posiadają szereg wymagań instalacyjnych, które musimy spełnić zanim całkowicie zakończymy remont naszego pomieszczenia. W przypadku sauny tradycyjnej jest dość prosto – potrzebujemy tylko i wyłącznie odpowiedniego przyłącza elektrycznego. Łaźnie parowe wymagają od nas trochę więcej pracy. Po pierwsze muszą posiadać odpowiednie przyłącze wodne, w jego skład wchodzi zarówno natrysk, jak i zasilanie generatora pary. Niezbędny jest również odpływ do kanalizacji, dzięki któremu nasza skroplona para wodna będzie mogła swobodnie spływać. Po trzecie musimy zaopatrzyć się w zasilanie elektryczne, niezbędne do generatora pary. Końcowo musimy pomyśleć o podłączeniu do kanału wentylacyjnego.
Jak widzimy przy konstrukcji własnej sauny jest niemało zachodu, aczkolwiek przedsięwzięcie te wyjątkowo się opłaca. Z odpowiednim sprzętem oraz funduszami całość prac nie powinna nam zająć więcej niż jeden, dwa dni, a co za tym idzie możemy w szybkim czasie cieszyć się nowym nabytkiem.


Loading...
Loading...